Yabancı Üniversitelere Sınavsız Türkçe Uzaktan Eğitim

Türkiye’deki tüm lise mezunları, sınavsız geçişle Türkçe eğitim veren, Türkiye dışındaki bu üniversitelerden uzaktan eğitim alabilir.

El-Mustafa Sanal Üniversitesi (İRAN)
El-Mustafa Sanal Üniversitesi, İran Milli Eğitim Araştırma ve Teknoloji Bakanlığının resmi izniyle, El-Mustafa (s.a.a) Üniversitesi’nin gözetimi altında faaliyet gösterir ve ilmi diploması uluslararası geçerliliğe sahiptir. Sanal üniversitede uzaktan eğitim Türkçe, İngilizce, Farsça, Arapça, Urduca, Azerbaycanca, Fransızca dillerinde Ön Lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde sunulmaktadır.
Web adresi: elmustafa.com.tr

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi (KKTC)
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulmuş, eğitim dilinin Türkçe ve İngilizce olduğu İlk Online Türk Üniversitesi’dir. Lisans Tamamlama, Lisans, Yüksek Lisans bölümlerine sahiptir.
Web adresi: netkent.edu.tr

Brussels Capital Üniversitesi
Uzaktan yani online eğitim veren bir yükseköğretim kurumudur. Belçika başta olmak üzere Avrupanın genelindeki farklı üniversitelerin alanında yetkin akademisyenleri tarafından desteklenmektedir. Avrupa Birliği standartlarında eğitmeyi amaçlayan kurumsal bir eğitim kurumudur. Önlisans, Lisans Tamamlama, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Bütünleşik Doktora bölümlerine sahiptir.
Web adresi: bcuni.eu/tr/

Yenipazar Üniversitesi (Sırbistan)
Yenipazar Üniversitesi’nde eğitim almak için sınav zorunluluğu yoktur. Eğitim Sırbistan devleti tarafından desteklenir. Uzaktan ve örgün eğitim sunar. Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora bölümlerine sahiptir.
Web adresi: yenipazar.edu.tr

University of NorthWest Türkiye (Amerika)
Amerika merkezli 19 ülkede farklı ülkede kampüsler / enformasyon ofisleri, uluslararası kabul görmüş ISO Belgeli Üniversitedir. Lisans Tamamlama, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora bölümlerine sahiptir.
Web adresi: northwest.com.tr

Conley Üniversitesi Türkiye (Amerika)
Conley Üniversitesi merkezi Amerika’da bulunan uluslararası öğrenim ağı PHD International’a kayıtlı üniversitelerden biridir. Uzaktan eğitim alanında faaliyet göstermektedir ve kurulu bulunduğu Hawai eyaletinin yasaları uyarınca öğrenim kurumu niteliğine sahip özel bir üniversitedir. Lisans tamamlama, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına sahiptir.
Web adresi: conleyturkey.com

PCIE Üniversitesi Türkiye (Fransa)
Paris Uluslararası Eğitim Koleji uzaktan eğitim veren bir yüksek öğrenim kurumudur. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulunmaktadır.
Web adresi: pcieturkey.com

American Metropolitan University (Makedonya)
Makedonya merkezli uzaktan eğitim veren, sınavsız öğrenci kabul eden özel bir üniversitedir. Türkiye şubesi, İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulunmaktadır.
Web adresi: amuniturkey.edu.mk

St Clements Üniversitesi (Turks ve Caicos Adaları)
St. Clements Uluslararası Üniversitedir. 1995 yılında kuruldu. Bir çok hükümet, Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Bakanlığı tarafından onaylı ve hükümetlerin arkasında olduğu üniversite. YÖK tarafından tanınan ilk yabancı üniversitedir. İngiltere Hükümeti Yüksek Öğretim Konseyi tarafından onaylanmıştır. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları bulunmaktadır.
Web adresi: stclements.com.tr

İliria Balkan Üniversitesi
Kosova’da bulunan Türkçe eğitim veren sınavsız öğrenci kabul eden gitme mecburiyeti olmayan tüm lise mezunları sınavsız tercih edebilir. Üniversite Bologna kriterleri çerçevesinde Avrupa standartlarında eğitim vermesi nedeni ile bütün Avrupa birliği ülkelerinde bu üniversiteden alınan diplomanın geçerliliği vardır.
Web adresi: iliria-balkan.edu.tr

Kant Üniversitesi
Kant Üniversitesi uzaktan online eğitim veren bir yükseköğretim kurumudur. 1947 yılında kurulan özel bir Rusya üniversitesidir. Lisans tamamlama, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına sahiptir.
Web adresi: kantuniversitesi.com

Freud Universität
Uzaktan online Türkçe ve İngilizce eğitim veren bir yükseköğretim kurumudur. Diploması yurt dışında benzer şekilde eğitim veren üniversitelerde geçerlidir ve bu üniversitelere master veya doktora programlarıyla ilgili başvuruda bulunulabilir. Lisans ve yüksek lisans programlarına sahiptir.
Web adresi: freud-edu.de

IQY Technical University
IQY Technical University Avustralya Kuruluşundan yetkili bir eğitim kurumudur. Lisans tamamlama, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına sahiptir.
Web adresi: iqytechnicaluniversityedu.com

Breyer State Üniversitesi (Amerika)
Uzaktan online Türkçe ve İngilizce eğitim veren özel bir Amerikan üniversitesidir. Lisans Tamamlama, Lisans ve Yüksek Lisans programlarına sahiptir.
Web adresi: bsutr.com

International Dublin University (Birleşik Krallık)
International Dublin University çevrimiçi yüksek eğitim kurumudur. Birleşik Krallık merkezlidir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına sahiptir. Fransa’dan Ar-Ge yazılımını, Türkiye’den Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı uzaktan eğitim yazılımını, Birleşik Krallık’tan Mobil Geliştirici yazılımını kullanmaktadır. Dijital Kampüs yazılımının Yükseköğretim alanında kullanılması için İstanbul Üsküdar Üniversitesi bünyesinde akademik işbirliği ile çalışmalarını devam ettirmektedir. Ayrıca İstanbul Gedik Üniversitesi ile de akademik işbirliği protokolü imzalayarak akademik kadrosuna güç katmıştır.
Web adresi: tr.dublinuniversity.uk

Ortaöğrenimi Türkiye’de tamamlayıp, başarı sıralaması şartı aranan ve eğitim dili Türkçe olan yurt dışı bir üniversiteden mezun olan öğrencilere denklik verilebilmesi için, öğrencilerin eğitime başladıkları yıl merkezi yerleştirme sınavına girmeleri ve aranan başarı sıralaması şartını sağlamaları gerekmektedir. Buna göre, başarı sıralaması şartı bulunan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik, mimarlık ile Kurulun belirlediği klinik uygulaması olan sağlık programlarında uzaktan öğretim yoluyla alınan diplomalara denklik işlemi yapılmaz. Bunların dışında kalan programlarda ise yükseköğrenime başlanılan yıl YÖK tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşlarınca yapılan dünya üniversite sıralamalarının birinde, ilk dört yüzlük dilim içerisindeki üniversitelerden uzaktan öğretim yoluyla alınan diplomalara denklik işlemi yapılır.

YÖK’ün denklik vermediği yabancı üniversitelerde okuyanlar; tecil, kamu kurum ve kuruluşlarında işe girme, terfi etme, odalara (TMMOB, EMO, MMO vb) ve derneklere üye olma gibi konulardan faydalanamaz. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomalarının eşdeğerlilik işlemine denklik, ilgili üniversitenin öncelikle faaliyet gösterdiği ülke yetkili makamlarınca diploma vermeye yetkili bir kurum olarak tanınması, akreditasyon ya da kalite güvencesi kuruluşları tarafından akredite edilmiş olması ise tanınma olarak ifade edilir.


Comments

 1. yök denkliği hiç birinin yokki okumanın ne anlamı var?

  Cevap: Kendini geliştirmek için ve kendi işinde daha bilgili olmak için tercih edilebilir. Türkiye’de Yök denkliği olan hiçbir üniversite dünya sıralamasında ilk 100’de hatta ilk 400’de bile yok. İran üniversitelerinin bile gerisindeler.

 2. Merhabalar yeni pazar üniversitesine gitmeden nasıl kayıt yaptırabiliriz uzaktan eğitim için yardımcı olur musunuz

  Cevap: 0543 507 59 89 numaralı telefondan bilgi alınız.

 3. Yenipazar Üniversitesi (Sırbistan) bu üniversiteye türkiyeden nasıl kayıt yaptırabilirim gitmem gereklimi oraya kadar yoksa bir panelleri varmı nasıl görüşme sağlayabilirim okul ile bilgi almak ve kayıt olmak için

  Cevap:
  Bu adresten: yenipazar.edu.tr/iletisim/ üzerindeki bilgilerden iletişime geçmeyi deneyin. Ulaşamazsanız hizmet vermiyor olabilir.

 4. Hiçbir yerde böyle topluca bulamadığım bu bilgiler çok yararlı oldu.

Konuyla ilgili aklınıza takılan bir soru varsa buradan yorum bırakabilirsiniz