Hiç Okula Gitmeyen Nasıl Diploma Alır ?

Hiç Okula Gitmeyen Nasıl Diploma Alır ?

Hiç Okula Gitmeyen Nasıl Diploma Alır ?

Hiç okula gitmeyen biri açıköğretimden faydalanarak diploma sahibi olabilmektedir.

Hiç okuma yazma bilmeyenler Halk Eğitim merkezlerinde I.Kademe ve II.Kademe Okuma Yazma Kursları alabiliyor. Bu kursları tamamlayan kişilere Yetişkinler Eğitimi İkinci Kademe Başarı Belgesi veriliyor ve bu belge ilkokul mezuniyetine denk oluyor. Belgeyi alanlar Açık Öğretim Orta okuluna kayıt yaptırabiliyor. Açık Öğretim Orta okulundan mezun olanlarda Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırabiliyor.

Diploma almak isteyenler oturdukları adrese en yakın halk eğitim merkezine giderek kayıt yaptırabilir.

Ayrıntılı bilgileri 444 0 632 Milli Eğitim Bakanlığı bilgilendirme servisinden ulaşabilirsiniz.


Sorular ve Cevaplar

 1. Eşim ilkokul 1.sınıftan okumayı öğrendikten sonra okulu bırakmış. dışardan eğitim alarak ilkokul diploması almamız mümkün mü bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevap: Evet mümkün. Öncelikle adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Okuma yazma bildiği için doğrudan I. Kademe Seviye Tespit sınavına alınır ve sınavı geçtiğinde Okur Yazarlık Belgesi alır. Bu belge ilkokul 1 ve 2. sınıfı bitirmeye eş değerdir. Bu belgeyi alanlar II. Kademe Kurslarına katılmaya hak kazanır. Bu kurs sonunda sınavları başarıyla tamamlayanlara ilkokul diploması yerine geçen II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi verilir ve dışarıdan ortaokula bu belge ile kayıt yaptırabilir.

  Aşağıdaki site bağlantısında Halk Eğitimi Merkezi adres ve telefonları yer almaktadır:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 2. Hiç okula gitmedim yine de lise diploması alabiliyor muyum?

  Cevap: Evet alabilirsiniz. Adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezine gidip kayıt olmanız gerekiyor.

 3. 12. sınıf öğrencisiyim bu yıl taşındığımız için okula kayıt yaptıramadım. Açıköğretim okuyacaktım ama maalesef bu zorlaştırıldı. Önceki okul kaydım İstanbul’da, ben Tekirdağ’a taşındım. Seneye 12. sınıfı bitirirsem diploma alabilir miyim? Umarım cevap verirsiniz teşekkürler.

  Cevap: Okula hiç gitmediğin için devamsızlıktan sınıfta kalmış olacaksın. Adresine ait okula kaydını yaptırırsan 12. sınıfta bir daha kalmamak şartıyla mezun olup diploma alabilirsin.

 4. hiç okula gitmeyen Ortalama kaç ayda ll kademe belgesi alabilir?

  Cevap: Başarı durumunuza göre değişebilir. Okuma Yazma Eğitimi Kursunun süresi 180 ders saatidir.

 5. Merhabalar kızım 13 yaşinda ağir alerji hastaligı oldugu icin okula gönderemedik okuma yazma ve temel egitimi var ilköğretim kaydini kaç yasında yaptirmam gerekir. Örgün okul dışında şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap: Açıköğretime sadece mecburi ilköğretim çağı dışına çıkmış olanlar kayıt yaptırabiliyor. MEB hastalığı olanları istisna tutuyor ancak onuda şu şekilde belirtiyor: Bedensel engelliler, otizmli ve zihinsel engelliler için yaş kaydı aranmaz. MEB yeni bir düzenleme yapmazsa açıköğretime kayıt olmak için 19 yaşına kadar beklemesi gerekecek.

  MEB yeni değişiklikler yaptığı için en güncel bilgiyi Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi 444 0 632 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

 6. 11. Sinifim okumak gibi bir hevesim yok kaydimi silecegim. Kaydimi sildikten sonra lise diplomami nasil alirim ?

  Cevap: Kaydını sildirirsen ve okuluna geri dönmezsen 19 yaşına kadar Açıköğretime kayıt olmak için beklemek zorunda kalırsın. Sonrasında okuma hevesin olmadığı için dışarıdanda derslere çalışamayacağın için diplomayı alman iyice zorlaşır. Tavsiye olarak 1 yıl bekleme yapıp ondan sonra tekrar okuluna dönmendir.

 7. Hiç okula gitmeyen biri en az kaç yaşında olmalı açık öğretim kaydı için. 13 yaşında ki çocuk için geçerlimi?

  Cevap: Evet geçerli. Zorunlu ilköğretim çağı dışında bulunması gerekiyor. Yani kayıt dönemi başlamadan önce 15 yaşından gün alması gerekiyor.

 8. Çocuğum hiç okula gitmedi çünkü gitmek istemedi. Çocuklarda açık öğretim yaşı kaçta başlıyor?

  Cevap:
  Eğitim öğretim döneminde 15 yaşından gün alınca istediği zaman sizinle beraber olmak şartıyla kaydını yaptırabilir.

 9. Merhaba ben hiç okula gitmedim ama okuma var yazmam da çok olmasada var 30 yaşındayım okumak çok isterim.

  Cevap: Hemen adresinize en yakın Halk Eğitim merkezine giderek kayıt yaptırın. Okuma yazmanız olduğu için komisyon tarafından doğrudan I. Kademe Seviye Tespit sınavına alınacaksınız ve Okur Yazarlık Belgesi alacaksınız. Okur Yazarlık Belgesine sahip olduktan sonra Yetişkinler II. Kademe Kurslarına katılmaya hak kazanacaksınız. Bu kursa okuma yazma bilen ve ilkokul diploması olmayan zorunlu ilköğrenim çağı dışına çıkmış kişiler katılabilir. Başarıyla tamamlayanlara II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi verilir. Bu belge ilkokul eğitimine denk sayılır. Ayrıca; bu belgeye sahip olanlar Açık Öğretim Orta Okuluna ve ehliyet alabilmek için sürücü kurslarına kayıt yaptırabilirler.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 10. Ben hiç okumadım ama okulda okuma yazma kursuna gittim sana vereceğimiz diplomayla liseyi açıkta okuyabilirsin demişlerdi şimdi elimde diploma yok ve açık tan okumak istiyorum ne yapmalıyım bunun için?

  Cevap:
  Kayıt tarihleri açıklandığında adresinize en yakın Halk eğitim merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 11. ben Azerbaycanlıyım hiç okumadım okumak istiyorum

  Cevap:
  Adresinize en yakın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor.

  Aşağıdaki site bağlantısında Halk Eğitimi Merkezi adres ve telefonları yer almaktadır:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

Soru Sorun