Açık Öğretim Ortaokulu Yaş Sınırı Var mı? Yaş Sınırı Kaç?

Açık Öğretim Ortaokulu Yaş Sınırı Var mı? Yaş Sınırı Kaç?

Açık Öğretim Ortaokulu için yaş sınırı bulunmaktadır. Açıköğretime başvurabilmek için zorunlu ilköğretim çağı yaşını geçmek gerekir. Zorunlu ilköğretim çağı, 6-14 yaş arasındaki çocukları kapsar.

Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibari ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.


Sorular ve Cevaplar

 1. Merhaba bir tanıdığım ilk okulu bitirdikten sonra şehir değişikliğinden dolayı okula gitmemiş şuan 17 yaşında açık öğretim ortaokula başvuru yapabilir mi?

  Cevap: Evet yapabilir. Bulunduğu şehirde adresine en yakın halk eğitim merkezine kayıt tarihlerinde giderek kayıt yaptırması gerekiyor.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 2. Kızım 5 çı sınıfa gıdıyor okula gıtmek ıstemıyor dısardan okuyabılırmı yada okula devam etmese bırakırsa bır sorun olurmu?

  Cevap: Zorunlu eğitim çağında olduğu için dışarıdan okuyamaz.

 3. Oğlum 2006 temmuz doğumlu.11, sınıfta kaldı. Çıraklık okuluna gitti. İşten çıktı. Başka bir işte çalışıyor. Açık lisede okuyabilir mi?

  Cevap: Mesleki Eğitim Merkezi Programı (Çıraklık Eğitimi)ne kayıt yapılması durumunda lise diploması almak istenirse aynı zamanda Açık Öğretim Lisesine de kayıt yaptırılabilir. Mesleki eğitim merkezine 18 yaşını doldurmuş olanlarda kayıt yaptırabilir.

 4. 1 Haziran 2009 doğumlu kızım 7 sınıfa gidiyor. Fakat okula gitmek istemiyor. Devamsızlığı çoğaldı. Ocak- Şubat ayında acik öğretim ortaokuluna kayıt yaptirabilir miyim?

  Cevap: Olmaz.

 5. Merhaba oğlum özel egıtım alt sınıfta okuyor orta düzey otızmlı okulu güç sevmıyor ders surelerınıde azalttık yaramadı Ağustos 2012 doğumlu açıköğretime gıdebılır mı?

  Cevap: Evet özel eğitim aldığı için sizin isteğiniz doğrultusunda Açıköğretim’e geçebilir. Ayrıntılı bilgi almak için Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi 444 0 632 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 6. Açık öğretime geçişler zorlaştırıldığı için geçemedim 12.sınıfım ama ocak 13 te 18 yaşında olacağım ocak 13 ten sonra geçebilirmiyim?

  Cevap: 18 yaşını bitirme şartı getirildiği için olmaz.

 7. merhaba benim oglum 2009 dogumlu lise ye hic alisamadi.9.sinif devamsizliktan kaldi.seneye aciktan okuyabilirmi?

  Cevap: Hayır

 8. 2010 doğumlu kızım 5. Sınıfı bitirdi 6. Sınıfa gitmedi açığa gidebilir mi?

  Cevap: Hayır

 9. Orta yedinci sınıfta bıraktim açıktan okuyabilirmiyim?

  Cevap: Zorunlu eğitim çağı dışında iseniz okuyabilirsiniz.

 10. Çıraklık eğitimden açık liseye geçiş oluyor mu?

  Cevap:
  MEB yeni değişiklikler yaptığı için en güncel bilgiyi Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi 444 0 632 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

 11. Merhaba kızım 12 mayis 2009 dogumlu,sekizinci sınıfı acikogretime kayit olarak okuyabilir mi?Ortaokul bitince liseyi örgün okuldan bitirebilir mi?

  Cevap:
  MEB yasakladı açıköğretim okuyamaz.

 12. Orta okul sınavlarında yaş farkı var mı? 40 yaşındayım sınav yüz yüze mi yoksa internet üzerinden mi?

  Cevap:
  MEB sınavların yüz yüze olacağını açıkladı ve internet üzerinden olmayacak. Herhangi bir üst yaş kısıtlaması yoktur kaydınızı yaptırdığınız zaman sınavlara katılabilirsiniz.

 13. Merhabalar oğlum 17.12.2008 doğumlu 8 sınıfı açık öğretimden. Okuyabilirmi?

  Cevap: Hayır okuyamaz MEB son değişiklile bunu yasakladı.

 14. Ben 2013 yılında ortaokuldan mezun oldum ama kayıt yapıldığı halde liseye hiç gitmedim. Şuan 24 yaşındayım açık liseye kayıt yapabilir miyim?

  Cevap: Evet yapabilirsiniz Açıköğretim Lisesi veya Açıköğretim Meslek Lisesine başvurabilirsiniz.

 15. Ben açıktan okuyorum 8 sınıftayım şimdi okula gitsem olurmu?

  Cevap:
  MEB bir takım değişiklikler yaptığı için en doğru bilgiyi Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi 444 0 632 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

 16. 12 sınıf örgünde okuyor. 2005 kasım doğumlu açık liseye gecebilirmi?

  Cevap: Hayır. MEB geçişleri yasakladı.

 17. Merhaba bugün açık liselere alım ile ilgili yapılan açıklamada yer alan bir maddeyi sormak istiyorum:

  Kızımı geçen sene özel bir okulda liseye kaydını yaptık ve 10. Sınıfa geçince açık liseye alacağımız için kaydını yenilemedik.
  Açıklanan bir maddede şu anda herhangi bir okulda kaydı olmayanlarında, açık liseye kaydı olur denilmiş.
  Şimdi benim kızımın durumu ne olacak ?
  Açık liseye gidrbilecek mi ?

  Cevap:
  Kızınız sınıfı geçtiği için ve zorunlu eğitim çağında olduğu için ve 19 yaşına girmediği için büyük ihtimalle olmaz. Siz kayıt yaptırmadıysanız kayıtlar, öğrencinin e-Okul sistemi bilgilerine göre yapılır. Adres tespitinde ulusal adres veri tabanı ikamet adres bilgileri esas alınır.

  MEB değişiklikleri yeni yaptığı için en doğru bilgiyi 444 0 632 numaralı telefondan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezini arayıp bilgi alabilirsiniz.

 18. Kızım 10. sınıfa geçti açık liseden devam etmek istemişti ama örgünden açığa geçmeyi kaldırdılar. Kızım örgün eğitimde okumak istemiyor. 2007 doğumlu olan kızım bu yıl okula gitmezse ne olacak ? Seneye açık lisede okuyabilir mi ? Açık liseye kayıt olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak mı gerekiyor ?

  Cevap:
  Normalde yaş şartı yoktu ancak MEB örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine geçişleri zorlaştırdı. Kızınız 10. sınıfta olduğu için Açık liseye geçiş yapma şansı kalmadı. Örgün ortaöğretimde okuma hakkını kaybetmeden giremez. Yani öğretim yılının başlayacağı tarihte 19 yaşından gün alınca Açık Liseye kayıt yaptırabilir. Bu yıl devamsızlık yaparsa yeni kurulan önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu devamsızlığın 5. gününde sizi okula davet edecek ve devamsızlık nedenlerini ortadan kaldırıcı çalışmaları sizinle iş birliği içinde yapacak.

 19. Merhaba kızım 28.09.2007 Doğumlu liseyi açıktan okuyabilmesi için kaç yaşında olması lazım ?

  Cevap: Açık öğretim lisesi müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru tarihlerinde kızınızı kayıt yaptırabilirsiniz.

 20. Kızım 8.sinifi örgün egitimde okumak istemiyor.baska eğitimler aliyor.devamsizliktan bu yıl kalsa seneye 15 yaşında olacak. 8.sinifi seneye açıktan tamamlayabilir mi?

  Cevap: Hayır. Zorunlu eğitim döneminde olduğu için yaş şartı nedeniyle beklemesi gerekir. 2007 ve daha önce doğumlular kayıt yaptırabilir.

 21. 2002 doğumluyum ilk okul 4 ten okulu bıraktım geri dönüp bitirebilir miyim orta okulu?

  Cevap:
  Evet okuyabilirsiniz. MEB kayıt tarihleri açıklandığında adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başarılı olursanız en erken 1,5 yılda ortaokuldan mezun olabilir ve açıköğretim liselerine kayıt yaptırabilirsiniz.

  Halk eğitimi merkezleri adres ve telefonlarına bu adresten bakabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 22. Merhaba 17 yaşındayım 12.sınıfı açıktan okuyabilirmiyim?

  Cevap:
  Açık Öğretim Lisesinde sınıf yerine dönem kavramı vardır. Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır ve kaçıncı dönemden başlayabileceğinizi Halk Eğitim merkezinden öğrenebilirsiniz.

 23. 1975 doğumluyum ve 1986-87 döneminde ortaokul 1’de bıraktım. Şimdi tekrar açıktan okuyabilir miyim?

  Cevap:
  Evet okuyabilirsiniz. MEB kayıt tarihleri açıklandığında adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Başarılı olursanız yaklaşık 1 yılda ortaokuldan mezun olabilir ve açıköğretim liselerine kayıt yaptırabilirsiniz.

  Halk eğitimi merkezleri adres ve telefonlarına bu adresten bakabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 24. Kardeşimin 3 dönem sınavlarına giremiyoruz yetkiniz yok diyor nedenini öğrenebilir miyiz?

  Cevap:
  3. dönem online (çevrim içi) sınavlarına; 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemini yaptıran öğrenciler katılabilir. Ayrıca yaşı tutmayanlar için bu mesaj çıkar. 444 0 632 numaralı telefondan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezini arayıp bilgi alabilirsiniz.

 25. Kardeşim 2008 doğumlu bu yıl kayıt yenileme işlemi yapmak gerekir mi 3 dönem sınavlarına giremiyoruz.

  Cevap:
  Açık Öğretim bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır.

 26. Merhaba oğlum 18.09.2010 doğumlu önümüzdeki yıl 8. Sınıfı açıktan okutabilirmiyim ? Dikkat eksikliği var ilaç kullanıyor seneye LGS sınavına girecek ve biz evden özel öğretmenlerle sınava hazırlamak istiyoruz.

  Cevap: Hayır. MEB kabul etmiyor. Açıköğretime kayıt olmak için 15 yaşından gün alması gerekiyor.

 27. Merhaba oğlum 13 yaşına ağustosta girecek.hic okula gitmedi.acikogretimden ilkokul diplomasını hemen alabilir mi.ve diplomayı alınca herhangi bir devlet ortaokuluna kayit yaptirabilirmiyiz

  Cevap: Oğlunuzun açıköğretime kayıt olabilmesi için 15 yaşından gün alması gerekiyor.

  Başarılı olursa en erken yaklaşık olarak 1 yıl içerisinde ilkokul mezunu olablir ve açıköğretim ortaokuluna kayıt yaptırabilir. Açıköğretim ortaokulda da başarılı olursa en erken yaklaşık 1,5 yılda ortaokulu bitirebilir ve liseye kaydını yaptırabilir. Ancak Lisede 22 yaşına kadar mezun olamazsa kaydı silinir ve sadece açıköğretim lisesine kayıt yaptırabilir.

 28. Kızım 14 yaşında. Okula gitmek istemedi. Şimdi biraz istiyor ortaokula nasıl devam eder. 6. sınıfta gözüküyor sınıfta kalmış hep şimdi nasıl bir yol izlemeliyim?

  Cevap:
  15 yaşından gün aldığı zaman ortaokulu açıköğretimden okuyabilir. Başarılı bir çalışma yaparsa yaklaşık 1 yılda ortaokuldan mezun olabilir ve liseye kaydını yaptırabilir. Halk eğitim merkezinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

  Halk eğitimi merkezleri adres ve telefonlarına bu adresten bakabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 29. Annem okula hiç gitmemiş okuma yazmasında yok açıköğretim de okumak istiyor ne yapmalıyız?

  Cevap:
  T.C. kimlik belgesi ve bir adet fotoğraf ile adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne istediğiniz zaman başvurup kayıt yaptırabilir.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 30. Merhaba ben 1978 doğumluyum. İlkokul 5. sınıftan mezun oldum. Maddi nedenlerden dolayı okuyamadım. ama şimdi dışarıdan okumak istiyorum. Böyle bir imkanım var mı? Yaş sınırına dikkat ediyorlar mı?

  Cevap: Evet okuyabilirsiniz. Açıköğretimde üst yaş sınırı yoktur. Kayıt dönemlerinde adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 31. 1989 doğumluyum 5. sınıfa kadar okudum o zaman okutmadılar şimdi 34 yaşındayım dışarıdan okumak istiyorum öyle bir imkanım var mı?

  Cevap:
  Evet, kayıt döneminde adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek orta okul için kayıt yaptırmanız gerekiyor. Eğer başarılı olursanız en erken yaklaşık 1,5 yılda mezun olabilirsiniz ve devamında Açık veya Mesleki Açık Lise’ye kaydınızı yaptırabilirisiniz.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 32. 19.09.2009 doğumluyum. Açık ortaokula hangi tarihte kayıt yapmalıyım.

  Cevap: Açıköğretim’de okumak için 1 yıl beklemen gerekiyor.

 33. 1 eylül 2010 doğumluyum 7. Sınıfın 1. Haftası okulu bıraktım şimdi dışarıdan okumak istiyorum olur mu?

  Cevap: Hayır şimdi olmaz 15 yaşına girmiş olman gerekir. Bu kadar beklemektense okula geri dönmen daha mantıklı.

 34. 10 temmuz 2009 doğumluyum şuan 6. Sınıfım seneye olan 7. Sınıfı açıktan okuyabilirmiyim?

  Cevap: Hayır

 35. 8 Ağustos 2009 doğumluyum açıköğretime yazılabilir miyim?

  Cevap: Açıköğretim’de okumak için 1 yıl beklemen gerekiyor.

 36. 11 temmuz 2009 doğumluyum açıktan okuyabilirmiyim veya ne kadar beklemem gerekir?

  Cevap: Açıköğretim’de okumak için 1 yıl beklemen gerekiyor.

 37. 14 Eylül 2008 doğumluyum ve açık öğretim için gitim halk eğitime yaşın küçük diyerek kayıt yapmadılar.

  Cevap:
  14 Eylül’den sonra kayıt yaptırabilirsin.

 38. Orta okulu yarıda bırakıp açıktan başlamıştım tekrar sınavlara girmedim şu an yazılmak istiyorum 1992 doğumluyum acaba kaldığım yerden yani sekizden mi başlayacağım?

  Cevap:
  Açıköğretimde üst üste en az iki kez kaydını yenilemeyen öğrenciler için Silik Öğrenci ifadesi kullanılır. Kayıt yenilemesi durumunda daha önceki kazandığınız krediler aynen korunur, herhangi bir kredi veya dönem kaybına uğramaz aktif hale gelen her öğrenci kaldığı yerden devam eder.

 39. 7 Şubat 2008’liyim 5. Sınıfta bıraktım hiç okula gitmedim açık öğretimden okuya bilirmiyim?

  Cevap: Evet. Velinle birlikte 3 Nisan 2023 tarihi mesai bitimine kadar adresine en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek kayıt yaptırabilirsin.

  Kayıt adresleri:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 40. 12 Eylül 2009’luyum ve sınıfta kaldım açığa gecebilirmiyim bu sene

  Cevap: Hayır

 41. 12 Ocak 2009 doğumluyum ilkokul mezunuyum açıköğretim ortaokuluna kayıt yaptırabilirmiyim?

  Cevap: Evet ama 1 yıl beklemen gerekiyor.

 42. Merhaba orta okul 8.sınıf da devamsızlıktan sınıfta kalan öğrenci açık öğretim e geçiş yapabilir mı?

  Cevap: 15 yaşına girmeden yapamaz.

 43. Seneye 12.sınıfım yaş kısıtlaması gelecek mi seneye açığa geçebilir miyim?

  Cevap: Hayır.

 44. Kızım 7. sınıf ogrencisi okulu bırakmayı düşünüyor. 14 yaşında açıköğretime başvursak son bir yıldan mı sınavlara girecek?

  Cevap: Kızınız zorunlu eğitim çağında olduğu için Açıköğretime kaydolamaz.

 45. Kızım 13 yaşında ortaokul 7. sınıfta bıraktı. Açıktan okutabilirmiyiz acaba?

  Cevap:
  Hayır, zorunlu eğitim çağında olduğu için örgün eğitime devam etmesi gerekiyor.

 46. 2008 doğumluyum açıköğretim ortaokuluna nasıl kayıt olabilirim? Tasdiknameyi aldım eğer devam etseydim bu sene lise öğrencisiydim ancak kayıt yapamadım.

  Cevap:
  Adresine en yakın Halk Eğitim merkezine velinle birlikte 20 Mart tarihine kadar gidip kayıt yaptırırsan yaklaşık 4 ayda mezun olup açıköğretim lisesine bu sene kaydını yaptırabilirsin.

 47. 13 yaşındayım 7. sınıfta okulu bıraktım başvurabilir miyim?

  Cevap:
  Zorunlu eğitim çağında olduğun için Açıköğretime başvuru yapamazsın sadece bıraktığın okula tekrar başvurabilirsin.

 48. Şu an 8.sınıfım ve 14 yaşına yeni girdim liseyi açıktan okuyabilir miyim?

  Cevap: Hayır.

 49. 48 yaşındayım ilkokul mezunuyum açık ortaokula kayıt yaptırabilir miyim?

  Cevap:
  Evet. 20 Mart 2023 tarihine kadar adresinize en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne giderek kayıt yaptırabilirisiniz.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 50. 31/01/2009 Doğumlu 15’inden 2 gün aldı. 8.sınıfta Açık öğretime geçiş yapabilir mi?

  Cevap:
  Hayır. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibari ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

 51. 16.09.2008 tarihinde doğan 2 dönem açık öğretim ortaokuluna kayıt olabilirmi?

  Cevap:
  Hayır kayıt olamaz.

 52. 58 yaşındayım ortaokul mezunuyum açık liseye kayıt yaptırabilirmiyim?

  Cevap:
  Evet. 20 Mart 2023 tarihine kadar adresinize en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne giderek kayıt yaptırabilirisiniz.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 53. ilkokulu bitirdim 27 yasindayim dışarıdan okuyabilirmiyim?

  Cevap:
  Evet. En yakın Halk Eğitim merkezine 20 Mart 2023 tarihine kadar gidip kayıt yaptırmalısınız. Açıköğretim ortaokulu tamamladığınızda Açıköğretim Lisesi veya Açıköğretim meslek lisesini seçebilirsiniz ve bitirirseniz, Açıköğretim veya yüzyüze üniversite bitirebilirsiniz.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına bu internet adresinden bakabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 54. Çocuğum hiç okula gitmedi velayet annede olduğu için maalesef okula gönderemedim şu an çocuk 14 yaşında eğitimden düştü açık öğretime göndermek istiyorum ama velayet annesinde olduğu için onun onayı gerekiyormu yardımcı olursanız sevinirim

  Cevap:
  Baba olarak velisi olduğunuz için adresinize en yakın Halk Eğitimi Merkezi’ne giderek kayıt yaptırabilirsiniz ancak kayıt için 14 yaşını bitirmiş olması gerekir.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 55. 12 yaşındayım 7. sınıfa gidiyorum ortaokul açık öğretime başvurabilirmiyim?

  Cevap: Hayır.

 56. 13 yaşındayım ortaokulu açıktan okumak için 14 yaşında olmammı gerekir 15 ten gün almak nasıl oluyor yardım edebilirmisiniz acaba

  Cevap:
  Zorunlu ilköğretim çağı, 6-14 yaş arasındaki çocukları kapsar. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt başvurusunda bulunabilir. 15’ten gün almak demek doğum gününde 15. yaşına girmek demek oluyor.

 57. 14 yaşındayım 7 sınıf gidiyor dısardan okuya billirmiyim

  Cevap:
  Zorunlu ilköğretim çağı, 6-14 yaş grubundaki çocukları kapsar. Eğitim-öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

 58. 2009 doğumluyum, 14ümden gün alıyorum açık öğretime başvurabilir miyim?

  Cevap:
  14 yaşını bitirmeniz yani 15’inden gün almanız gerekiyor.

 59. Okula gitmek istemiyorum 10 yaşındayım açıköğretime başvurabilirmiyim? Ortaokulu bırakabilirmişim 5. Sınıfım.

  Cevap:
  Malesef zorunlu eğitim çağında olduğun için açıköğretime başvuramazsın. Yapılan araştırmalara göre ortaokulu yarıda bırakanlar sonradan çok pişman oluyormuş.

 60. 6. sınıfa giden bir öğrenci açık öğretim ortaokulu kaydı yapabilrmi?

  Cevap: Hayır. 14 yaşını bitiren zorunlu ilköğrenim çağı dışına çıkmış kişiler kayıt yaptırabilir.

Soru Sorun