Sağlık Alanlarında Sınavsız Lisans Tamamlama Bölümleri

Sağlık alanlarında sınavsız lisans tamamlama bölümlerine başvurular e-Devlet aracılığı ile yapılmaktadır.

Sağlık önlisans programlarından 19 Kasım 2014 tarihinden önce mezun olan adaylar sadece sınavsız tercih yapabiliyor. (2014 sonrası önlisans mezunu sağlık çalışanları Dikey Geçiş Sınavı ile tercih yapmaktadır.)

Yerleştirme işlemleri, adayların sağlık önlisans mezuniyet not ortalamalarının 2 katı alınarak hesaplanan yerleştirme puanlarına ve tercihlerine göre sıralamaya tabi tutularak merkezi sistemle yapılmaktadır. Sağlık Lisans Tamamlama kapsamında yerleşip mezun olan adayların yeniden başvurmaları halinde yerleştirme puanları yarıya indirilerek yerleştirme işlemine alınmaktadır.

Ön lisans sağlık alanlarından mezun olanlar şu lisans bölümlerini tercih edebilmektedir;

Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız, Diş Sağlığı, Diş Protez, Diş Protez Teknolojisi, Diş Protez Teknikerliği, Diş Teknik Sekreterliği mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Hastane Yönetimi ve Organizasyon, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Yönetimi mezunları : Sağlık Yönetimi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Acil Bakım Teknikerliği, Acil Yardım, Acil Yardım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikleri, Adli Tıp, Adli Tıp Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Yardım, Ameliyathane Hizmetleri, Ameliyathane Teknikerliği, Anestezi, Anestezi Teknikerliği, Cerrahi, Cerrahi Teknikerliği, İlk ve Acil Yardım, Otopsi Yardımcılığı, Paramedik mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Çevre, Çevre Sağlığı mezunları : Biyoloji, İş Sağlığı ve Güvenliği, Kimya, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Diyaliz mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik, Biyoloji, Kimya, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Eczane Hizmetleri, Eczane Teknikerliği mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Biyokimya, Kimya, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Ebelik mezunları : Ebelik lisans bölümünü tercih edebilir.

Elektronörofizyoloji, Nükleer Tıp Teknikleri mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Biyoloji, Fizik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kimya, Sağlık Yönetimi bölümlerini tercih edebilir.

Fizik Tedavi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi, Hidroterapi, Ortopedik Protez ve Ortez, Podoloji, Protez ve Ortez mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Ergoterapi, Fizik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Yönetimi bölümlerini tercih edebilir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, İş ve Uğraşı Terapisi mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Hemşirelik, Sağlık Memurluğu, Sağlık Teknikerliği mezunları : Hemşirelik lisans bölümünü tercih edebilir.

Laborant ve Veteriner Sağlık, Veteriner Sağlık, Veteriner Sağlık Teknikerliği mezunları : Biyoloji, Kimya, Zootekni, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Biyoteknoloji bölümlerini tercih edebilir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri, Patoloji Laboratuvar mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Biyoloji, Biyoteknoloji, Gıda Teknolojisi, Kimya, Sağlık Yönetimi bölümlerini tercih edebilir.

Optisyenlik, Radyoloji, Radyoterapi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Fizik, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Yönetimi bölümlerini tercih edebilir.

Odyometri mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Dil ve Konuşma Terapisi, Fizik, Odyoloji, Sağlık Yönetimi bölümlerini tercih edebilir.

Perfüzyon Teknikleri, Perfüzyon mezunları : Perfüzyon lisans bölümünü tercih edebilir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar, Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği, Sağlık Laboratuvarı mezunları : Biyokimya, Biyoloji, Kimya, Gıda Teknolojisi, Biyoteknoloji, Tarımsal Biyoteknoloji, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Sağlık Yönetimi bölümlerini tercih edebilir.

Evde Hasta Bakımı, Yaşlı Bakımı, Yaşlı Hizmetleri ve Bakımı mezunları : Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik, Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet bölümlerini tercih edebilir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunları : Sağlık Yönetimi bölümünü tercih edebilir.

Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunları : Çocuk Gelişimi, Beslenme ve Diyetetik, Sosyal Hizmet, Sağlık Yönetimi bölümlerini tercih edebilir.


Comments

 1. Merhaba.sosyal hizmet lisans bölümü mezunuyum.pedagojik formasyonum var bu bölümden kpss öğretmenlik sınavına girebilirmiyim.yada formasyonu kullanabilmem için lisans tamamlama bölümlerinden hangilerini okumak gerekiyor.bilgi verebilirmisiniz.sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum ayrıca.ikinci kez lisans tamamlamaya başvuracağım.ama pedagojik formasyonda kullanabileceğim bir bölümü okumak istiyorum .bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevap:
  Lisans tamamlamada alanınızla ilgili seçebileceğiniz bölümler pedagojik formasyonda kullanabileceğiniz bölümler değil. Lisans tamamlama yerine sınavsız 2. üniversite kapsamında İstanbul Üniversitesi veya Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü tercih edebilirsiniz. Ayrıntı için ilgili üniversiteden bilgi alabilirisinz.

 2. Merhaba çocuk gelişim 2 yıllık okuduktan sonra sağlıkta lisans tamamlama ile sosyal hizmeti bitirdim şuan tekrar başka bir bölüm için lisans tamamlamaya başvuru yapabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim

  Cevap:
  Evet başvurabilirsiniz ancak diğer programdan mezun olduğunuz için başvuru puanınız % 50 oranında düşecektir.

 3. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon önlisans mezunuyum DGS olmadan mı lisansa tamamlanıyor acaba anlamadım lisansa tamamlama hakkında bilgisi olan yazabilir mi?

  Cevap:
  19 Kasım 2014 tarihinden önce mezun olduysanız sınavsız lisans tamamlama hakkına sahipsiniz ama bu tarihten sonra mezun olduysanız sınava girmeniz gerekir.

 4. 1999 Bulgaristan hemşire kolej mezunuyum Türkiye denkliği önlisans verildi lisans tamamlama nasıl olacak?

  Cevap:
  Ağustos ila Eylül arasında yeni başvuruların alınması bekleniyor. YOK’ün sitesine e-devlet üzerinden girerek bu adresten:
  yoksis.yok.gov.tr/lisanstamamlama/
  başvuru yapılabiliyor.

 5. Merhaba, yazın tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun oluyorum. Temmuz’da DGS’ye gireceğim. Sağlık yönetimi bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Üçüncü sınıftan itibaren mi başlayacağım? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  Cevap:
  DGS’de her üniversite kendi kurallarını uygulamaktadır. Birinci sınıftan başlatan üniversiteler olduğu gibi ikinci veya üçüncü sınıftan başlatan üniversitelerde var. Tercih yapacağınız üniversiteden bilgi almanız gerekir.

 6. Merhaba ben iktisat lisans okuyorum aynı zamanda ortaöğretim hemşirelik atandım iki veya dört yıllık sınavsız sağlık bölümü okuyabilir miyim?

  Cevap:
  Lisans bölümünde okuduğunuz için ikinci üniversite kapsamında sınavsız sadece açık ve uzaktan eğitim yoluyla aşağıdaki üniversite ve bölümlerden birini tercih edebilirsiniz.

  Atatürk Üniversitesi: Sağlık Yönetimi (4 yıllık)
  İstanbul Üniversitesi: İş Sağlığı ve Güvenliği (4 yıllık)
  Ankara Üniversitesi: Laborant ve Veteriner Sağlık (2 yıllık)
  Anadolu Üniversitesi: Acil Durum ve Afet Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Laborant ve Veteriner Sağlık, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Yaşlı Bakımı (2 yıllık) ve Sağlık Yönetimi (4 yıllık)

 7. 1992 sağlık meslek lisesi mezunuyum ünüversite okumadım 2 yıllık önlisans için hangi bölümü okumam lazım maaşıma etki etmesi için teşekkür ederim uzaktan eğitim ile okuyabilir miyim?

  Cevap:
  Mezun olduğunuz bölüme göre sağlık, yardımcı sağlık ve teknik hizmetleri sınıfında bulunan bölümleri tercih etmelisiniz, ilgili bölümler için uzaktan eğitim yöntemiyle eğitim veriliyorsa okuyabilirsiniz.

 8. 2008 laboratuvar veteriner sağlık bölümü mezunuyum acil yardım ve afet yönetimi bölümünü uzaktan eğitim ile okuyabiliyor muyuz ve devlet üniversitesinde okuyabilir miyiz?

  Cevap:
  Evet. Devlet üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesi’nde Acil Yardım ve Afet Yönetimi Açık ve Uzaktan eğitim bölümünü sınavsız olarak tercih edebilirsiniz. Staj zorunluluğu yok.

 9. 1993 sağlık meslek lisesi ebelik bölümü mezunuyum 2008 yılı laboratuvar veteriner sağlık bölümü mezunuyum ebelik bölümü 2 yıllık mı 4 yıllık mı okumam gerekiyor çünkü sağlık meslek lisesi ebelik bölümü mezunuyum

  Cevap:
  Başvuruda mezun olduğunuz lise dikkate alınmaz mezun olduğunuz üniversitenin önlisans bölümüne göre tercih yapmanız gerekir:
  Sizin alanınızda yer alan bölümler; Biyoloji, Kimya, Zootekni, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Biyoteknoloji

 10. 2007 kimya önlisans mezunuyum lisansa sınavsız tamamlayabilirmiyim acaba?

  Cevap: Türkiye’deki üniversiteler için DGS’ye girmeniz gerekiyor. Türkiye dışında bulunan pek çok üniversiteye sınavsız kaydolup lisansa tamamlayabilirsiniz.

 11. merhaba sağlık yönetimi lisans mezunuyum, 2 yıllık sağlıkla ilgili bir bölümü sınavsız okuyabilirmiyim?

  Cevap:
  Evet. Sınavsız 2. üniversite kapsamında aşağıdaki sağlıkla ilgili bölümleri seçebilirsiniz;

  İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi
  Çocuk Gelişimi
  İş Sağlığı ve Güvenliği
  Laborant ve Veteriner Sağlık
  Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  Tıbbı Dökümantasyon ve Sekreterlik
  Yaşlı Bakımı

  Atatürk Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesi
  Acil Durum ve Afet Yönetimi
  Çocuk Gelişimi
  İş Sağlığı ve Güvenliği
  Laborant ve Veteriner Sağlık
  Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  Tıbbı Dökümantasyon ve Sekreterlik

  Ankara Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık Açıköğretim Ön Lisans Programı

  Anadolu Üniversitei Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programları
  Acil Durum ve Afet Yönetimi (Staj zorunlu)
  Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (Staj zorunlu)
  İş Sağlığı ve Güvenliği
  Laborant ve Veteriner Sağlık (Staj zorunlu)
  Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
  Yaşlı Bakımı

 12. 2012 Sağlık kurumları işletmeciliği mezunuyum mecburen kamu yönetimine tamamladım sağlık lisans tamamlama hakkından haberim yoktu bu sene Sağlık Yönetimi 1.siniftan başladım gelecek sene sağlık lisans tamamlamadan yararlanabilir miyim?

  Cevap:
  Sağlık Kurumları İşletmeciliği diplomasıyla yararlanabilirsiniz.

 13. yeni basvurular ne zaman olacak sınavsız tamamlama

  Cevap:
  Önceki dönem başvuruları 13-19 Eylül 2022 tarihinde alındı. Sonraki dönem başvuru tarihleri henüz açıklanmadı ama başvurular genellikle Ağustos ayından sonra alınıyor.

 14. Merhaba sinavsiz lisans tamamlama da ben Ortopedi protez ortez ergoterapiye nasıl nereye başvuru yapıyoruz yada yapabiliyormuyuz

  Cevap:
  19 Kasım 2014 tarihinden önce mezun olduysanız YOK’ün sitesine e-devlet üzerinden girerek bu adresten:
  yoksis.yok.gov.tr/lisanstamamlama/
  başvuru yapabiliyorsunuz. Bu yıl başvuru süresi sona erdi önümüzdeki yıl Ağustos ila Eylül arasında yeni başvuruların alınması bekleniyor. Eğer 2014 yılından sonra mezun olduysanız DGS’ye girmeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.