Dışarıdan İlkokul Bitirme Kaç Yıl Sürer

Dışarıdan İlkokul Bitirme Kaç Yıl Sürer

Çeşitli nedenlerden ötürü ilkokula hiç başlamamış olan veya eğitimini yarıda bırakmış olan kişiler dışarıdan ilkokul diploması alabilmektedir.

Bitirme süresi okuma yazma bilen ile bilmeyen arasında farklılık göstermektedir.

Okuma yazma bilgisi olanlar doğrudan I. Kademe Seviye Tespit sınavına alınır bu sınavı geçenlere Okur Yazarlık Belgesi verilmektedir ve bu belge ilkokul 1 ve 2. sınıfı bitirmeye eş değerdir. Bu belgeyi alanlar II. Kademe Kurslarına katılmaya hak kazanır. Bu kurs sonunda sınavları başarıyla tamamlayanlara ilkokul diploması yerine geçen II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi verilir.

Okuma yazma bilmeyenlerin katıldığı Yoğunlaştırılmış Temel Düzey Okuma Yazma Eğitimi Kursunun süresi 80 ila 120 ders saati arasındadır.

Yetişkinler II. Kademe Okuma Yazma Eğitimi Kursunun süresi ise 180 ders saatidir. Haftalık ders saati halk eğitim merkezi müdürlüklerince ve kursiyerlerin istekleri göz önünde tutularak belirlenmektedir. Yaklaşık olarak 1 yıl içerisinde dışarıdan ilkokul mezunu olunabilir.


Sorular ve Cevaplar

 1. İlk okul 3. Sınıfı bitirip okulu bırakmıştım şuan yaşım 32 okula devam etmek istiyorum ve nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim?

  Cevap: Adresinize en yakın Halk Eğitim Merkezine giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor.

  Halk Eğitim Merkezleri ve Telefon Numaralarına MEB’in bu internet adresinden ulaşabilirsiniz:
  aio.meb.gov.tr/html_files/hem_iletisim.html

 2. İlk okul 2’de bıraktım ve il milli eğitim müdürlüğüne başvurduğumda bana kayıtlarımın silindiğini söyledi dışardan ilk önce okuma yazma belgesini mi almak zorundayım yoksa ilk okul kaydı yaptırma imkanı bana milli eğitim tarafından sağlanır mı bu konu hakkında cevap bekliyorum.

  Cevap:
  Halk eğitim merkezine gidip hiç okula gitmemiş gibi kayıt olacaksınız ancak okuma yazma bilginiz olduğu için sizi I. Kademe Seviye Tespit sınavına alacaklar. Başarılı olduğunuzda size Okur Yazarlık Belgesi düzenlenecek. Okur Yazarlık Belgesine sahip olanlar II. Kademe Kurslara (3 ve 4. sınıfa denk gelen kurs) katılmaya hak kazanırlar. Bu belgeyi de aldığınızda ilkokul mezuniyetine denk olan Yetişkinler Eğitimi İkinci Kademe Başarı Belgesini alırsınız.

Soru Sorun

ilkokul dışardan okunur mu