Çocukların yemek seçmesi engellenmemeli

Beslenme Uzmanı Ali Dereli çocuklarda doğru beslenme hakkında şunları belirtti; çocukların, oyun çağı ve okul öncesi dönemlerinde sağlıklı beslenme alışkanlığının gelişmesi oldukça önemlidir.

Çocukları yemekle değil sevgi ve ilgi ile ödüllendirmeliyiz. Çocuklarımızı yemekle ödüllendirmek veya cezalandırmak yalnızca yemekle ilgili sağlıksız alışkanlıklar kazandırmaya neden olur. Yasaklanmış yemek kavramından kaçının. Çocuklar yemeklerini kendileri seçmeli. Çocuklara yetişkinler gibi yemekleri seçme özgürlüğü verilmeli. Çocukların besin tercihlerine saygı gösterin, bazı yiyecekleri reddetmelerine izin verin.

Çocuklar kahvaltı yapmadıklarında yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük, baş ağrısı ve dikkatsizlik meydana gelir. Kahvaltı en önemli öğündür. Çünkü akşam ile sabah arası en uzun açlık dönemidir. Vücut gece boyunca onarım yapar. Beynin ihtiyaç duyduğu enerji tükenmiştir. Kahvaltı yapan bir çocuk, günlük besin ihtiyaçlarını karşılar. Güne daha iyi konsantre olur, problem çözmedeki yetenekleri gelişir. Fiziksel olarak da daha aktif olurlar.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.