Lomonosov Moskova Üniversitesi Hakkında Bilgi

Lomonosov Moskova Üniversitesi

Lomonosov Moskova Üniversitesi, Moskova’da 12 Ocak 1755’te kurulan Rusya’nın en eski devlet üniversitesidir. Üniversitenin kuruluş günü aynı zamanda Rusya’da Öğrenci Günü olarak kutlanmaktadır. 97 ülkeden gelen 3 bin yabancı öğrenciye eğitim sağlamaktadır. Üniversitedeki toplam öğrenci sayısı 40 bindir. Profesörler, öğretim ve araştırma görevlilerinin sayısı 8 bin 500, Üniversite çalışanları sayısı ise 15 bindir.

27 fakültesi bulunan Üniversitede şu bölümler bulunmaktadır: Mekanik ve Matematik, Ölçümsel Matematik ve Sibernetik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Ziraat, Temel Tıp, Tarih, Filoloji, Felsefe, Yabancı Diller, İktisat, Gazetecilik, Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü, Halkla İlişkiler ve Sosyal Çalışmalar, Özdeksel Bilimler, Pedagoloji, Sanat, Uluslararası İlişkiler, Biomühendislik ve Bioenfermasyon, Süren Eğitim. Uluslararası Eğitim Merkezi.

Uzmanlık enstitüleri, çalışma merkezleri ve uluslararası eğitim merkezleri bulunmaktadır.

Ulyanovsk şehrinde, Puşino şehrinde, Sivastopol şehrinde, Kazakistan’daki Astana şehrinde, Özbekistan’daki Taşkent şehrinde, Azerbaycan’daki Baku şehrinde ve Tacikistan’daki Duşanbe şehrinde şubeleri bulunmaktadır.

Web sitesi: msu.ru


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.