Ezberci Eğitim Sisteminin Zararları

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı Direktörü Andreas Schleicher Türkiye’de sürekli başarısız olan ezberci eğitim sistemi hakkında şu eleştirileri getiriyor:

Kaliteli eğitim için para tek başına para yeterli değil. Önemli olan kaynakların ve yatırımların nasıl değerlendirildiği. Türkiye ile Singapur’un eğitime harcadığı para neredeyse aynı ancak Singapur eğitim konusunda dünyada en ön sırada yer alıyor. Eğitimde temel mesele, en muhtaç olanın en iyi eğitimi almasıdır.

Türkiye’de matematikte çok fazla cebir, geometri, hesap öğretiliyor ama matematik artık, olasılık, risk, kesinlik hesapları gibi çok farklı şeyler için kullanılıyor.

Öğretmene ders kitabı verdirmek ve öğrencilerden kitabı ezberlemesini beklemek artık işe yaramıyor. Öğrencilerin matematikçi gibi düşünmelerini sağlamalısınız. Sorunun nedenini ve doğasını anlamak formül ezberlemekten çok daha önemli.

Matematikte korku hissediyorsanız beyniniz bilgiyi kabul etmiyor. Tek yol matematiğin derin anlamını öğretmek.

Türkiye’de öğrencilerin kendilerine olan güvenleri oldukça düşük. Türkiye’de öğretmenler öğrencilerine güven vermiyor. Ebeveynlerin ilgisi ve çocuklarına olan inancı da onların başarıları konusunda oldukça önemli. Dolayısıyla okul içi atmosfer ve aile içindeki durum oldukça önemli.

Ebevenyler çocuklarına özgüven aşılamalı, öğretmenleri desteklemeliler. Öğrenciler hata yapmaktan, yeni fikirlerden korkmamalılar. Sınavlara daha az, hayata daha çok kafa yormalılar.


Konuyla ilgili aklınıza takılan bir soru varsa buradan yorum bırakabilirsiniz