Dışarıdan İmam Hatip Lisesi Nasıl Okunur

Dışarıdan İmam Hatip Lisesi Nasıl Okunur

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Hakkında Bilgi

Ortaokul mezunu, lise terk, örgün lise okuyanlar ile düz lise veya diğer liselerden mezun olanlar lise düzeyinde İmam Hatip eğitimi alabilir.

Lise mezunları lise diplomalarının aslı veya noter onaylı fotokopileriyle başvurularını yaparlar. Ortaokul mezunu ve lise ara sınıf öğrencilerinden herhangi bir belge istenilmemektedir. Ancak bilgileri sistemde görünmeyenlerden durumlarını gösteren öğrenim durum belgesi ve not dökümü istenilmektedir.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesini kaç dönemde bitirebilirim?
Öğrencilerin kayıt olduklarındaki öğrenim durumlarına göre Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinde öğrenim görecekleri süreler değişiklik göstermektedir.

Öğrenciler yüz yüze eğitimin olduğu toplam sekiz dönemde gerekli krediyi ve yüz yüze eğitimi tamamlamak kaydıyla mezun olabilirler. Eğer çeşitli nedenlerden ötürü yüzyüze eğitime katılamazsanız sınav ücretini yatırarak merkezi sınavlara giriniz. İmam Hatip Lisesi sisteminden çıkmayınız. İleriki yıllarda şartlar müsait olduğunda gelmeye karar verdiğinizde dersleri alıp mezun olabilirsiniz.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi, ortaokul mezunları için 4 yıl (8 yüzyüze dönem), lise mezunları ve kayıt tarihinde 18 yaşından gün almış olanlar için 4 yüzyüze dönem (2 yıl)den önce bitirilemez.


Soru Sorun